چهارشنبه ١٩ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3 4
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 193
 بازدید امروز : 765
 کل بازدید : 2203869
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 3.22
صفحه اصلي > درمانگاه های تخصصی > درمانگاه مراقبت پس از زایمان 
 
 

بررسی و مراقبت‌های پس از زایمان بسیار اهمیت زیادی دارد. بعد از یک زایمان در بیمارستان، لازم است مادران حداقل تا ۲۴ ساعت پس از زایمان در بیمارستان تحت مراقبت بمانند تا وضعیت سلامت آنها و همین‌طور نوزادشان بررسی ‌شود.

دو ساعت اول بعد از زایمان

بعد از خروج نوزاد از رحم مادر، تنفس نوزاد توسط پزشک یا ماما بررسی می‌شود و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، نوزاد را قبل از بریدن بند ناف، روی سینۀ مادر قرار می‌دهند تا تماس پوست با پوست نوزاد و مادر برقرار شود. این تماس فواید بسیار زیادی دارد که باعث تقویت ارتباط عاطفی مادر و فرزند در آینده می‌شود و برای مادران یکی از بهترین تجربه‌‌های زندگی است. همچنین تمام بیمارستان‌ها موظف هستند در ساعت‌های اولیۀ زندگی نوزاد، تنفس، تون عضلانی و رنگ پوست او را مورد بررسی قرار دهند و در صورت وجود مشکل، نوزاد را برای اقدامات ضروری به NICU منتقل کنند. وضعیت مادر نیز در طول دو ساعت بعد از زایمان، به صورت زیر بررسی می‌شود:

علائم حیاتی: نبض، فشار خون و تنفس از جمله علائم حیاتی مادر است که در دقایق ابتدایی زایمان بررسی می‌شود. در ساعت اول زایمان نبض و تنفس مادر هر ۱۵ دقیقه یک بار اندازه‌گیری می‌شود و یک بار نیز درجه حرارت بدن او را می‌سنجند. در ساعت دوم زایمان نبض، فشار خون و تنفس هر نیم ساعت یک بار اندازه‌گیری می‌شود. ‌‌‌‌

جمع شدن رحم: بعد از خروج جفت، ماما قسمت بالایی رحم را که به آن قله یا فوندوس رحم گفته می‌شود، ماساژ می‌دهد تا از خروج کامل جفت و جمع شدن مناسب رحم مطمئن شود. در دو ساعت ابتدایی زایمان، هر ۱۵ دقیقه این ماساژ تکرار می‌شود. همچنین برای جلوگیری از خونریزی زیاد به مادر گفته می‌شود تا به نوزاد شیر بدهد و برای خالی شدن مثانه به شکل مداوم ادرار کند.

خونریزی پس از زایمان: پزشک یا ماما پس از زایمان با روش‌های مختلف میزان خونریزی مادر را مشخص می‌کند و از روی عواملی مثل شرایط پوستی، سطح هوشیاری مادر، تشنگی یا مشکل در تنفس، میزان خونریزی بعد از زایمان را بررسی می‌کنند. خونریزی شدید و مداوم ممکن است باعث شوک شود یا نشانۀ وجود پارگی باشد. به همین دلیل، پس از احتمال این موضوع، مادر برای تشخیص دقیق‌تر دوباره معاینه می‌شود.

کانال زايمان و تشخیص پارگی: پس از خروج جفت، ماما یا پزشک دهانۀرحم، واژن و دیواره‌های واژن را بررسی می‌کنند و به این ترتیب میزان پارگی مشخص می‌شود. همچنین واژن از نظر وجود هماتوم یا لختۀ خون هم معاینه می‌شود و در صورت وجود هماتوم، اقدامات لازم انجام می‌شود.

علائم خطرساز: پزشک یا ماما موظف است که بلافاصله بعد از زایمان، همۀ علائم خطرساز را در مادر پیگیری کند و در صورت وجود هر مشکلی سریعاً برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهد. خونریزی شدید، تب، سردرد، ترشحات بودار، درد شدید پرینه و تنفس مشکل از جمله علائمی است که پزشک یا ماما آنها را در مادر بررسی می‌کنند.

پس از انجام تمام این بررسی‌ها، اگر همۀ موارد طبیعی بود و مشکلی وجود نداشت، محل پارگی و محل اپیزوتومی بخیه می‌شود و سپس لباس مادر راعوض می‌کنند و او به اتاق مراقبت منتقل می‌شود. مادر در اتاق مراقبت می‌تواند همسر یا همراه خود را ببیند و به کودکش شیر بدهد.

در بیمارستان مهدیه این درمانگاه به تازگی راه اندازی شده است و پزشکان متبحری نیز مشغول فعالیت هستند: سرکار خانم دکتر سپیده اشرفی وند، سرکار خانم دکتر سکینه جاهد بزرگان، خانم دکتر آتنا بهفروز


پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
آدرس سامانه های الکترونیکی پرکاربرد
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
مرکزپزشکی،آموزشی و درمانی مهدیه

آدرس : تهران - میدان شوش - خیابان فداییان اسلام - کوچه شیشه گر خانه - خیابان شهید رجب نیا
تلفن : 55062628 (11خط)
پست الکترونیک :

mahdiyeh_hospital@sbmu.ac.ir


© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.