چهارشنبه ١٩ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3 4
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 266
 بازدید امروز : 831
 کل بازدید : 2203935
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.18
صفحه اصلي > خدمات پاراکلینیک > هولتر 24 ساعته فشارخون 
 
 

 

هولتر 24 ساعته فشارخون

فشارخون بالا یکی از بیماری های شایع و مهم است که در صورت عدم تشخیص و عدم درمان مناسب می تواند خطرات بسیار مهم و غیر قابل جبرانی داشته باشد لذا همواره تاکید بر تشخیص زودتر و درمان مناسب این بیماری است. کسی که بیماری فشارخون بالا برای وی تشخیص داده می شود، لازم است تقریبا تا پایان عمر تحت مراقبت و پایش دایمی از نظر فشارخون بالا باشد و به احتمال  زیاد لازم است داروهای فشارخون بالا مصرف نماید. لذا به نظر می رسد بهترین راه برای هم تشخیص فشارخون بالا و هم پیگیری بیمار و اطلاع از پاسخ به درمانهای انجام شده، اندازه گیری فشارخون در 24 ساعت شبانه روز باشد.

دستگاه هولتر طولانی مدت فشارخون ، یک فشارسنج اتوماتیک است که به بازوی فرد بسته می شود. سپس فرد در طول روز به کارهای عادی و زندگی روتین خود می پردازد. قسمت الکترونیکی دستگاه که به اندازه یک گوشی تلفن همراه است و به کمر یا پهلوی فرد متصل می شود ، طوری تنظیم شده است که در طول 24 یا 48 ساعتی که دستگاه به فرد متصل است ، به توالی مثلا هر 15 تا 30 دقیقه یک بار فشارخون را اندازه گیری نماید. این اعداد توسط حافظه دستگاه نگهداری شده و بعد از باز کردن ، توسط نرم افزار مربوطه آنالیز و به وسیله پزشک تفسیر می شود.

 

چه زمانی لازم است از هولتر 24 ساعته فشارخون استفاده کنیم ؟

زمانی که در اندازه گیری عادی ، فشارخون بالا داریم.

اگر سابقه خانوادگی برای فشارخون بالا دارید.

بدون داشتن سابقه فشارخون بالا ، اگر پزشک در معاینه و بررسی شما متوجه عوارض فشارخون بالا شود.

اگر با تشخیص فشارخون بالا تحت درمان هستید ولی مکررا دچار افزایش فشارخون می شوید.

اگر در زمانی که برای فشارخون بالا تحت درمان هستید و دچار علایم افت فشارخون می شوید.

 

قبل از تست...

اگر برای تشخیص فشارخون بالا تست انجام میدهید ، لازم است از یک یا دو روز قبل داروهایی که می توانند بر روی فشارخون تغییر ایجاد کنند را مصرف نکنید. داروهایی که کافئین دارند مانند داروهای کاهش وزن یا داروهای ضد درد ، داروهای بتا بلوکر مانند پروپرانولول و متورال ، داروهای بلوک کننده کلسیم مانند وراپامیل یا دیلتیازم. به دلیل تنوع و لیست بلند این داروها ، حتما داروهای مصرفی خود را به پزشک معالج اطلاع دهید تا در مورد قطع یا ادامه آنها نظر دهند.

روزی را برای بستن هولتر انتخاب کنید که مطمئن باشید در آن روز مسافرت ، فعالیت بدنی یا استرس روحی غیر عادی نخواهید داشت. در زمان بستن هولتر لازم است زندگی و فعالیت های عادی روزانه خود را داشته باشید.

از 24 ساعت قبل از تست از مصرف غذاها و نوشیدنی های خاصی که به صورت روتین از آنها استفاده نمی کنید ، پرهیز نمایید.

اگر سیگار می کشید ، روزانه به صورت منظم از چای ، قهوه الکل و نوشیدنی های محرکی که ممکن است روی فشارخون اثر کند ، استفاده می کنید ، بهتر است در طول استفاده از هولتر فشارخون به همان میزان روزهای قبل استفاده نمایید. ولی اگر از این موارد به صورت روتین استفاده نمی کنید ، لازم است از 24 ساعت قبل از بستن هولتر از این موارد پرهیز نمایید.

 

حین تست ...

اگرچه بازوبند دستگاه فشارخون و خود دستگاه هولتر ، در طول مدت زمانی که هستند محدودیت ، ایجاد کنند ولی معمولا اجازه فعالیت های عادی را به شخص می دهند. لذا توصیه می شود در طول زمانی که هولتر به شما متصل شده است ، سعی کنید فعالیت هایی که در زندگی عادی دارید را انجام دهید.

بهتر است از انجام ورزش ، فعالیت بدنی شدید ، خوردن غذای سنگین و تجربیات جدید غذایی و نوشیدنی اجتناب نمایید.

معمولا تنظیم دستگاه طوری است که در طول روز هر 30 دقیقه و در طول شب هر یک ساعت یک بار فشارخون را اندازه گیری نماید. اگرچه احتمال دارد پر و خالی شدن کیسه دستگاه در ساعات شب اذیت کننده باشد ولی سعی کنید به  میزان سایر روزها و با همان نظم خواب داشته باشید.

اگر در طول مدت انجام هولتر ، باطری دستگاه تمام شد ، حتما آن را عوض نمایید. در صورتی که هولتر ایرادی جدی داشت و فشارخون را اندازه گیری نکرد حتما به کلینیک اطلاع دهید..

نحوه گرفتن نوبت هولتر فشار در این مرکز

پس از مراجعه به درمانگاه قلب و دستور پزشک مبنی بر استفاده از هولتر فشار به بخش CCU (واقع در طبقه اول) مراجعه نمایید تا نوبت و تاریخ بستن هولتر برای شما مشخص گردد.  


پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
آدرس سامانه های الکترونیکی پرکاربرد
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
مرکزپزشکی،آموزشی و درمانی مهدیه

آدرس : تهران - میدان شوش - خیابان فداییان اسلام - کوچه شیشه گر خانه - خیابان شهید رجب نیا
تلفن : 55062628 (11خط)
پست الکترونیک :

mahdiyeh_hospital@sbmu.ac.ir


© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.