پنج شنبه ٢٠ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3 4
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3673
 بازدید امروز : 711
 کل بازدید : 2204978
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.47
صفحه اصلي > خدمات پاراکلینیک > اکو و تست ورزش 
 
 

 

آشنایی با تست ورزش

تست ورزش یکی از مهم‌ ترین روش‌ های بررسی بیماری رگ‌ های کرونری قلب است زمانی که بیمار شروع به ورزش می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند. به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد.

در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می ‌توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند از عهده ی این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود. در این شرایط تغییراتی در نوار قلبی، فشار خون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش است.

از تست ورزش علاوه بر تشخیص تنگی کرونر، در بیماران تشخیص داده شده نیز برای تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار استفاده می شود و همچنین بعد از آنفارکتوس قلبی برای سنجش میزان تحمل قلب به کار می رود.


انواع تست ورزش

دو نوع تست ورزش وجود دارد : 1- دوچرخه ثابت 2 – تردمیل که روش دوم در ایران معمول تر است.
هنگام تست ورزش بیمار بمدت 6 تا 15 دقیقه تحت فعالیت مداوم و پیشرونده قرار می گیرد و پس از هر 3 دقیقه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تست ورزش چگونه انجام می ‌شود؟

بیمار در حالی که به طور مداوم نوار قلب، فشار خون و ضربان قلبش ثبت می ‌شود روی یک دستگاه تردمیل راه می ‌رود. به تدریج سرعت دستگاه اضافه می ‌شود، اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و دچار مشکل نشود تست قطع می ‌شود و این به مفهوم منفی بودن تست و سلامت فرد است اما در صورتی که تغییراتی خاص در نوار قلب یا فشار خون در حین تست ورزش ایجاد شود تشخیص تنگی رگ‌ های کرونری داده می‌ شود.

بیمار باید لباس و کفش راحت پوشیده و قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد و از 3 ساعت قبل از تست از خوردن غذا ، نوشیدنی و مواد محرک خودداری نماید. از آنجایی که مصرف داروها بر روی میزان قابلیت و توانایی بیمار تاثیر می گذارد لذا در مواردی که هدف تست ورزش، ارزیابی وضعیت و ظرفیت بیمار است، در صورتی که ممنوعیتی وجود نداشته باشد، می توان داروهای مانند متورال و نیتروکانتین را از 48 ساعت قبل از ورزش قطع نمود. قبل از شروع تست  تاریخچه بیماری گرفته می شود و معاینه فیزیکی بعمل می آید ضربان قلب، فشار خون و نوار قلب ثبت می گردد. موارد فوق در پایان هر مرحله از تست و بلافاصله قبل و بعد از خاتمه تست و همچنین در مرحله بعد از فعالیت ( ریکاوری ) هر یک دقیقه به مدت 5-10 دقیقه بررسی و ثبت می گردد.

نحوه پذیرش تست ورزش

جهت تعیین وقت تست ورزش به منشی درمانگاه قلب مراجعه نموده و طبق هماهنگی با ایشان نوبت گرفته می شود.

تست ورزش در این مرکز روزهای یک شنبه، چهار شنبه و پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر انجام می شود.

در صورت داشتن اکو و یا نوار قلب قبلی حتما آن را همراه خود داشته باشید.


پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
آدرس سامانه های الکترونیکی پرکاربرد
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
مرکزپزشکی،آموزشی و درمانی مهدیه

آدرس : تهران - میدان شوش - خیابان فداییان اسلام - کوچه شیشه گر خانه - خیابان شهید رجب نیا
تلفن : 55062628 (11خط)
پست الکترونیک :

mahdiyeh_hospital@sbmu.ac.ir


© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.