سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨ - 

1 2 3 4
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 307
 بازدید امروز : 529
 کل بازدید : 1319147
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.31
صفحه اصلي > نماینده نهاد رهبری > مطالب فرهنگی > نیایش های ماه رمضان 
 
 


دعای دیدن هلال ماه رمضان

ای ماه آسمانی، ای مخلوق سر به فرمان خدا که شتابانْ شب و روز می چرخی و در مدار آسمانی خود، به طاعت او دور می زنی، من به خدایی که شب را به نور تو روشن ساخت و راه های پرابهام و ناپیدا را به نور تو آشکار کرد، ایمان آورده ام؛ خدایی که تو را نشانه قدرت خود ساخت، لطف و زیبایی را در تو نمودار کرد و تو را کلید قفل بسته زمان قرار داد. از خدای خالقِ من و تو می خواهم که تو را ماهی با برکت برایم قرار دهد؛ برکتی که از میان نرود و در این ماه، مرا از هر آلایش و پلیدی پاک گرداند تا دیگر هرگز به گناه آلوده نشوم. از خدا می خواهم تو را ماه ایمنی از آفات و سلامت از زشتی ها بر من بخواهد و در این ماه مبارک، امن و امان و نعمت و احسان و سلامت و رضامندی را نصیبم گرداند.

ماه رحمت

درهای رحمت گشوده می شود. عطر مناجات بنده و معبود همه جا را پر می کند. فرشتگان الهی گروه گروه از آسمان فرود می آیند. باران عفو وبخشایش خدا می بارد و نسیم لطف و مهر الهی سینه ها را لبریز می کند. خدایا، رحیما، مهربانا، در این ماه مبارک، در این لحظه های ناب یاری ام کن تا غبار گناه و خطا را به باران عفوت بشویم. مددم رسان تا دل به نسیم مهرت تازه کنم از عطر مناجاتت ذرّه ذرّه وجودم را عطرآگین نمایم و به وادی رحمتت راه جویم. عزیزا، توفیقم ده تا از این ماه عظیم بهره جویم و به تو نزدیک شوم که اگر تو یاری ام نکنی، خسران زده وزیان کار خواهم بود.

روزه داری راستین

خدایا، ماه مبارک رمضانْ ماه رحمت تو فرا می رسد. روزها به امید آمدنش نشستم تا در زلال حضورشْ دلم را از تیرگیِ خطا و گناه بشویم و به درگاه رحمت و مهر تو که در این ماه گشوده است، چنگ زنم و از سفره مهربانی و لطفت بهره ها جویم. خدایا، چه بسیارند در این ماه گرسنگی کِشندگان و چه کم اند روزه داران؛ که روزه داری نه فقط در نخوردن و نیآشامیدنْ که در دوری از هر عمل زشت و ناپسندی است. خدایا، کمکم کن تا روزه داری حقیقی و راستین باشم. معبود من، دستم را بگیر و مددم رسان تا در این فرصت گران بها، قدم قدم به تو نزدیک تر شوم. لطیفا، در این ماه رحمت و مهرْ مرا به سوی خود بخوان و از لطفت لبریزم ساز که سخت به یاری ات نیازمندم.

ای شنواترین (برداشتی از دعای افتتاح)

معبودا، تو را می ستایم، سپاس می نهم و در سایه احسانت راه می جویم. رحیما، گاهِ عفو و بخشایش، مهربان ترین مهربانانی و گاه عقاب و انتقام، سخت ترین کیفردهنده. تو در بزرگی و کبریایی بزرگ ترینی. خدایا، امرم نمودی که تو را بخوانم و دست نیاز به سویت دراز کنم. پس ای شنواترین، سپاسم را بشنو، ندایم را پاسخ گو و از لغزشم درگذر.

مولای مهربان من

خدایا، هرگز مولای کریمی را بر بنده زشت کارش صبورتر از تو بر خود ندیدم. ای معبودِ من، تو مرا می خوانی و من روی می گردانم. تو مهر می ورزی و من به خشم می آیم. تو دوستی می کنی و من از سر جهل رد می کنم. گویی که مرا بر تو نعمت و منّتی است. با آن همه ناسپاسی من، باز هم تو از رحمت و احسانت بر من فرو می باری و از فضل و کرمت عطایم می کنی. ای مهربان، بر این بنده نادانت رحم آور و به احسان بی پایانت بر من ببخش که تو بسیار بخشنده و کریمی.

امید به فضل و کرمت (برداشتی از دعای ابوحمزه ثمالی)

خدایا، معبودا، بارالها، با بار حاجتی بر دوش به درخانه تو آمده ام، از تو پناه می جویم و حاجت از تو می خواهم. نه لایق آنم که دعایم را پاسخ گویی و نه شایسته آن که به عفو و بخشایشت از من درگذری. چشم امیدم به لطف توست و اطمینانم به راستی وعده ات. که فرمودی: هرچه می خواهید از فضل و کرم خدا بخواهید که خدا با بندگانش همواره مهربان است. پس ای سراسرمهر، به عفو و بخشش خود از من درگذر، به اعمال ناشایستْ مؤاخذه ام مکن و دعایم را اجابت فرما.

توفیق در توبه (برداشتی از دعای ابوحمزه ثمالی)

خدایا، مرا چه شده که همّتم در طاعت فروشکسته، حالِ مناجات و راز و نیاز ازمن گرفته شده و توفیق توبه از من سلب گردیده است. مولای من، شاید که مرا از درگاه لطفت رانده ای و از خدمت بندگی ات محرومم ساخته ای. شاید که من حق بندگی ات را سبک شمرده ام و از تو روی گردانده ام یا مرا با دروغگویان یافته ای و شکر نعمت از من نشنیده ای. شاید از مجلس اهل علم دورم دیده ای و در میان اهل غفلتم یافته ای.

شاید به الفتم با اهل باطل با من غضب کرده ای یا به جرم و گناهم به مکافات گرفته ای. خدایا، با این همه، تو شایسته عفوی و سزاوار لطف؛ پس مرا نه به خاطرعملم که به فضل و احسانت ببخش و بیامرز [و توفیق توبه ای راستین نصیبم فرما].

طلب مقام یقین (دعای سحرگاه ماه مبارک)

خدایا، تنها تو را می خوانم و نه غیر تو را که چون غیر تو را بخوانم، محروم خواهم شد. جز به تو امید نمی بندم که چون به غیر تو امید بندم، ناامید خواهم شد. بارالها، ای لطیف و ای بخشنده، هر نعمت و نکویی از آن توست و هر حاجت به دست تو برآورده می شود. پس ای مهربان، مقام یقین و حسن ظن به حضرتت عطایم فرما، و امیدواری به رحمتت را در قلبم پایدار کن و رشته امیدم را از غیر خودت پاره کن که جز به تو امید نبندم و جز به تو اعتماد نکنم.

ماه نکوکاری (برداشتی از دعای امام سجاد علیه السلام در فرارسیدن ماه مبارک رمضان)

خداوندا، بر محمد و آلش درود فرست و نورِ شناختِ بزرگی و والایی حُرمت این ماه مبارک را در دل ما بتابان. بر روزه داری این ماه و دوری از گناهان در این ماه مددمان رسان و یاری مان کن تا در این روزها، وجودمان را در راه خشنودی تو به کار گیریم، آن چنان که به هیچ صدای لغو و بیهوده ای گوش ندهیم، با چشم هامان به سوی هیچ لهوی نشتابیم، دست هامان را به سوی هیچ حرامی نگشاییم و به سوی هیچ حرامی گام برنداریم. گام به گام به ثواب تو نزدیک تر شویم و از عقاب تو دورتر و در این همه، از تظاهر و خودنمایی پاک باشیم و جز تو را در نیّت عملمان شریک نگردانیم.

به مناسبت شهادت امیرالمؤمنین علی علیه السلام (25 آبان 82)

کلید رستگاری

خدایا، منِ بنده تو، با همه روسیاهی و خطاکاری ام، دل به مهر مولایم علی علیه السلام خورشید آسمان تقوا خوش کرده ام و او را به درگاه تو شفیع خود خواسته ام تا شفاعتم کند و همین افتخار مرا بس که در زمره دوست داران او باشم. خدایا، یاری ام کن تا به پرتوی ازآن خورشید معرفت دل روشن کنم و به سرانگشت هدایت او، راه سعادت جویم. خدایا، اگرچه او به ظلم به دست شقی ترینِ خلق از جام شهادت نوشید، ولی هنوز آفرینش از وجود او حیات می گیرد؛ پس مددم رسان تا با پیروی از او و حک کردن نامش بردل، حیات جاودانه گیرم و به رستگاری ابدی رسم که او، کلید رستگاری و بشارت سعادت جاودان است.

به مناسبت روز قدس

به سوی پیروزی

خدایا، اینک در آخرین عید جمعه ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و لطف تو، با دل هایی زلال از یک ماه نشستن بر سر سفره رحمت و مغفرت تو، تو را صدا می کنیم. با تو پیمان می بندیم که در راه دفاع از دینت، لحظه ای از پا منشینیم و عاجزانه از تو می خواهیم تا پیروزی تضمین شده اسلام بر کفر را هرچه زودتر به ما بنمایی.

عزیزا، شقاوتِ ستم کاران و ظلم بی حد ظالمان، جان ها را به لب رسانیده و ندای یاری طلب مظلومان و اشک ستم دیدگانْ سینه خِلقت را سوزانده است.

حکیما، مهربانا، فریادرسی برسان و آفرینش را از چنگال خونین ستم کاران رهایی بخش. خدایا، گام هامان را در راه جهاد با دشمنان قوت بخش و پیروزی مان را شتابی بیش تر ده که ما به امید تو و با تکیه بر تو در راه دفاع از دینت ایستاده ایم.

در آرزوی دیدار

جمعه ها از پی هم می آیند و می روند و با هر غروب جمعه، دل ما تنگ تر می شود و سینه مان سوخته تر. ماه مبارک رمضان هم آمد. جمعه های آسمانی آن هم گذشت و ما باز هم تو را صدا زدیم و به زاری، به عجز و به التماس تو راخواندیم و از تو مدد خواستیم. خدایا، باران رحمتت در این ماه آینه دلمان را شست و شو داد و جام درونمان را از غبار گناه پاک گرداند. اینک از تو می خواهیم که این جام را از مهر امام زمانمان و از صبوری در فراقش پر کنی و آن آینه را میزبان صورت دلربای او سازی. به لطف بی پایانت ای مهربان، هدیه ما را در این ماه مبارک مژده ظهور او قرار ده.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
مرکزپزشکی،آموزشی و درمانی مهدیه

آدرس : تهران - میدان شوش - خیابان فداییان اسلام - کوچه شیشه گر خانه - خیابان شهید رجب نیا
تلفن : 55062628 (11خط)
پست الکترونیک :

mahdiyeh_hospital@sbmu.ac.ir


© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.